B-vitamiinide puuduse peamiseks põhjuseks on üha suurenev töödeldud toitude tarbimine. B-vitamiinide nappus võib tekkida ka vanemas eas, kui organism ei omasta toitaineid enam nii hästi nagu varem. B-vitamiine viivad organismist välja koolajoogid ja antibiootikumid. B-vitamiinide liiga ei tasu karta, sest need on vesilahustuvad ja kõik ülearune läheb organismist välja.
B-vitamiinide tähtsamad omadused:
B1-vitamiin (tiamiin) aitab glükoosi energiaks muundada ning toetab närvirakkude funktsioneerimist. Puuduse peamiseks sümptomiks on väsimus. Lisaks toetab südant ja veresoonkonda ning seedetrakti tegevust.
B2-vitamiin (riboflamiin) on vajalik nägemisele, küünte, naha ja limaskestade terviseks. Samuti juuste normaalseks kasvuks. Ka punaseid vereliblesid ja rauaainevahetust reguleeriva vitamiini funktsioon on just B2-l.
B3-vitamiin (niatsiin) on oluline süsivesikutest energia vabastamiseks. Puuduse sümptomiteks on unetus, depressioon, ärevus, lihasnõrkus. B3 vitamiin osaleb energia ja hormoonide tootmisel.
B4-vitamiin (koliin) on vajalik närvisüsteemi töö stabiliseerimiseks, närvirakkude taastamiseks, südame töö stimuleerimiseks ja ajuverevarustuse parandamiseks. B4 tagab rasvade omastamise, nende lahjendamise ja transpordi organismi ning reguleerib maksa ja sapipõie tööd.
B5-vitamiin (pantoteenhape) toetab mälu, B5-vitamiinil on tähtis roll rasvadest ja süsivesikutest energia tootmisel. B5-vitamiin toetab närvisüsteemi tervist ning aitab kaasa mälule ja õppimisvõimele. Vähendab kurnatust ja väsimust.
B6-vitamiini (püridoksiin) puudus takistab kehas õnnehormoonina tuntud serontoniini tootmist, võtmeroll hormoonide tasakaalu ja immuunfunktsiooni säilitamisel.
B-7 vitamiin ehk H-vitamiin (biotin) on tähtis koensüüm, mis osaleb rasva ainevahetuses. Vajalik rasvhapete ja glükoosi energiaks muutmiseks, aminohapete ja valkude sünteesis ja vitamiinide B1 ja C omandamiseks. Organism vajab biotiini rakkude kasvamise tagamiseks. Sellel on oluline roll naha, juuste ja küünte tervise toetamises.
B-8 vitamiin (inositool) - Vajalik hormoonide toime vahendamiseks, normaalseks ainevahetuseks ja juuste terviseks. Seedetrakti limaskesta ning luude normaalseks arenguks.
B-9 vitamiin (foolhape), ka B-10 ja B-11 vitamiin - Kui inimesel on foolhappest puudus, on mäluhäired kerged tulema, seega lastele, õppuritele ja aktiivselt ajutööd tegevatele inimestele äärmiselt tähtis element!
B-12 vitamiin (kobalamiin) - aminohapete normaalseks ainevahetuseks, erinevate aneemiate ennetamiseks (nt erütrotsüütide valmimise protsessiks koos folaatidega), närvikoe normaalseks arenemiseks.
Soovitatav kogus 1 kapsel päevas.
Toidulisandid ei asenda mitmekesist toitumist. Päevast tarbimist mitte ületada. Hoida lastele kättesaamatus kohas.