Uudised

Teeme selgeks: igal vitamiinil mineraalainel on parimaks imendumiseks omadnõudmised. Kuidas võtta toidulisandeid õigesti?
 
Vitamiinide ja mineraalainete tarvitamine kütab sageli kirgi ja põhjustab vaidlusi. Ühed on nende poolt, teised vastu ja teatud tingimustel on õigus mõlematel. Kui oled otsustanud oma keha vitamiini- ja mineraalainevaru toidulisanditega täiendada, pead teadma ka õigeid nõkse nende manustamiseks. Juhtnööre jagab proviisor Triinu Entsik-Grünberg.
 
Kui toitume mitmekülgselt, toorained on kvaliteetsed ja menüüs on esindatud kõik toiduainegrupid, oleme füüsiliselt aktiivsed ega lase stressil üle pea kasvada, ei pruugi toidulisandite järele mingit vajadust olla. Igaüks saab ise hinnata, kuivõrd ta kõiki neid tingimusi täidab.
 
Näiteks D-vitamiini peaks meie laiuskraadil alates teisest elunädalast kuni surmani peaaegu aasta ringi juurde manustama. Samas peame paratamatult teadvustama ja arvestama meie elukeskkonna ja ka meie enda organismi eripärasid. Näiteks D-vitamiini peaks meie laiuskraadil alates teisest elunädalast kuni surmani peaaegu aasta ringi juurde manustama. Suurenenud toitainevajadust ja võimekust eri aineid omastada mõjutavad ka vanus, haigused ja tarvitatavad ravimid.
 
Seega – suurel osal meist võib siiski olla vajadus oma organismi vitamiini- ja mineraalainevaru toidulisanditega täiendada. See aga polegi nii lihtne, kui pealtnäha paistab, sest igal vitamiinil-mineraalainel on parimaks imendumiseks omad nõudmised.
 
Vesi- ja rasvlahustuvad vitamiinid
 
Vitamiinide õigeks manustamiseks on oluline teada, kuidas need lahustuvad – kas vees või rasvas. Vesilahustuvaid vitamiine organism ei ladusta (välja arvatud B12-vitamiin, mida ladustatakse maksas) ja seetõttu tuleb neid iga päev kas toidust või toidulisanditest juurde ammutada. Samuti on hea teada, et organism omastab neid ainult talle vajaminevas koguses ja ülejääk väljutatakse loomulikul teel ehk uriini kaudu.
 
Seevastu rasvlahustuvaid vitamiine talletab organism nii maksas kui ka rasvkoes. Nii tekib üleannustamisel nende kuhjumise oht, mistõttu tuleks rasvlahustuvate vitamiinide puhul pidada rangelt kinni purgil soovitatud annustest. Kõige kindlam oleks teha
regulaarselt vereanalüüse, et näha, milliseid vitamiine on piisavalt ja milliseid oleks vaja juurde.
 
Vesilahustuvaid vitamiine tuleks manustada umbes pool tundi enne sööki või toidukordade vahepeal. Erandiks on C-vitamiin, Seda võiks võtta pärast sööki või siis eelistada mittehappelist C-vitamiini või aeglase vabanemisega vormi, et vältida maoärritust. Juhul kui magu probleeme ei valmista, võib C-vitamiinigi võtta umbes 30 minutit enne sööki. Kuna organismi võime C-vitamiini ühekorraga omastada on piiratud, on soovitatav eelistada pikaajalise toimega lisandeid.
 
Hommikul tühja kõhuga
 
Hommikul tühja kõhuga soovitatakse võtta B-rühma vitamiine, kuna need annavad kehale kohest energiat. Õhtul manustades võib tekkida raskusi uinumisega. Parima tulemuse saab preparaatidest, kus on erinevad B-rühma vitamiinid koos, kuna eri vormid toetavad üksteise imendumist ja koostoimes mõju tugevneb.
 
Kindlasti tuleks vältida raua manustamist koos musta tee, kohvi ja piimatoodetega. Ka rauda soovitatakse tarvitada hommikul tühja kõhuga. Seejuures on oluline teada, et raua paremale imendumisele aitab kaasa C-vitamiin. Kui rauapreparaadi tarvitamine enne hommikusööki tekitab iiveldust, ärritust või ebamugavustunnet, tuleks rauda võtta pärast kerget einet või tund-poolteist pärast sööki. Kindlasti tuleks vältida raua manustamist koos musta tee, kohvi ja piimatoodetega, kuna kofeiin, tanniinid ja kaltsium pärsivad raua omastamist organismis. Sama reegel kehtib ka D-vitamiini ja B-rühma vitamiinide kohta. Selle reegliga ei pea arvestama, kui neid vitamiine manustada sprei kujul. Kergemini imenduv ja vähem kõrvaltoimeid põhjustav rauavorm on raudglütsinaat.
 
Alati pärast söömist
 
Rasvlahustuvate vitamiinide lahustamiseks ja omastamiseks on organismil vaja rasva – seega on kindel reegel, et neid peaks võtma pärast (rasva sisaldavat) einet. Rasvlahustuvad on A-, E-, D- ja K-vitamiin. Suurima kasu saamiseks tasub eelistada preparaate, kus need vitamiinid on juba segatud õliga, et tagada maksimaalne imendumine.
 
Pärast hommikusööki võtmiseks sobib ka koensüüm Q10. See niinimetatud energiavitamiin lisab jõudlust, parandab mälu ja keskendumisvõimet, tarbimine pärastlõunal või õhtul võib põhjustada uinumisprobleeme.
 
Ka soovitatakse hommiku- või lõunasöögi järel tarvitada oomega-3-rasvhappeid ja tsinki. Viimane võib tühja kõhuga tekitada iiveldust, samuti tuleb teada, et tsink ei sobi kokku kaltsiumi ja rauaga, mistõttu on parim lahendus võtta neid eri toidukordadel. Organismile sobivaimad on tsingi diglütsinaadi- ja tsitraadivorm.
 
Mineraalainete-vitamiinide koostöö
 
Mineraalainetest on meie organismile ühed olulisemad magneesium ja kaltsium. Tähtis on teada, et magneesium ei saa imenduda, kui kehas ei ole piisavalt kaltsiumi. Kaltsiumi on soovitatav võtta koos D- ja K-vitamiiniga hommiku poole ja magneesiumi õhtul. Magneesium on närvisüsteemi ja lihaseid lõõgastava toimega ning soodustab magamajäämist.
 
Magneesium ei saa imenduda, kui kehas ei ole piisavalt kaltsiumi.
 
Magneesiumi omastamist soodustavad B-rühma vitamiinid, eriti B6, ning C- ja D-vitamiin. Samuti toetavad selle imendumist kaalium ja naatrium.
 
Kombineeritud preparaadis peaks magneesiumi ja kaltsiumi suhe olema 3 : 1. Kuna sellist toidulisandit meie turul ei ole, siis on soovitatav eelistada eraldiseisvaid magneesiumi- ja kaltsiumipreparaate.
 
Organismile kõige paremini omastatav kaltsiumivorm on kaltsiumtsitraat. Magneesiumi puhul peetakse parima imenduvuse ja omastatavusega vormideks tsitraati, glükonaati ja laktaati (glütsinaat). Uuringute kohaselt sobib magneesiumglütsinaat eriti hästi neile, kel on soolehäired, näiteks kalduvus kõhulahtisusele või on tehtud soolevähendusoperatsioon.
 
Apteekides ja tervisepoodides pakutakse ka multivitamiine, mis sisaldavad nii vesi- kui ka rasvlahustuvaid vitamiine. Neid tuleks manustada hommikul koos toiduga.
 
******************

ÕHU KVALITEET MEIE SISERUUMIDES

Kas sinu elu-või tööruumi õhk on piisavalt hea, et ei tekiks tervisemuresid?

Mõõdame 8 tähtsamat siseõhu saaste näitajat, tähtsamad on niiskus, CO2 sisaldus, lenduvad orgaanilised ühendid, elektromagnetvälja tugevus.

Mõõtmised saad tellida siit: ÕHUSAASTE MÕÕTMINE  Teile sobiva aja kokkuleppimiseks kirjuta info@tervis24.com või helista 50 63067

Loe terviseriskidest siit: 5 OHUMÄRKI

********************

SOODA 1001 VÕIMALUST -  On ilmunud selline põnev raamat, kus sooda lõputud kasulikud võimalused kõik ilusasti kirjas. Sooda kõlbab peaaegu kõigeks, Tervis, ilu, heaolu, köök, maja ja aia hooldus ja palju muud. Kirjastus Koolibri.

Saad tutvuda siin: https://www.rahvaraamat.ee/p/sooda-1001-v%C3%B5imalust/1019386/et?isbn=9789985039663#

**************

TOP 14 toiduainet mis vähendavad ja ennetavad kortse ja parandavad naha tervist.

1. Chaga 

2. Mustikad

3. Goji marjad

4. Juust

5. Bataat

6. Porgand

7. Lehtkapsas

8. Kabatšokk

9. Kollane paprika

10. Brokkoli

11. Spinat

12. Sinep

13. Tomat

14. Riisiklii

Loomulikult peaks neid tarbima mahetoodetena. Õnneks on enamus nendest toodetest saadaval mahedana ka meie poodides.

Pikemalt saad tutvuda selle artikliga SIIN

TOP1 - Chagat kasutatakse edukalt ka maksavähi, kopsuvähi ja jämesoolevähi ravimisel ja ennetamisel.

Selle ja muude chaga kasulike omaduste kohta saad lugeda SIIT

Mahekasvatatud tugevatoimelist chaga ekstrakti kapsleid SAAD OSTA SIIT

 

 

Siit leiate hea valiku mida süüa ja mida mitte, kui soovite vähendada või vältida gluteeni oma söögisedelis:

 

Hea lugemine (kuulamine) vitamiini B-12 tähtsusest ja selle kasulikest omadustest: http://products.mercola.com/vitamin-b12-spray/?utm_source=dnl&utm_medium=email&utm_content=dpe&utm_campaign=20161217Z2&et_cid=DM128116&et_rid=1800910838

Meie poes on veelgi puhtam ja organismi poolt paremini omastatav mahetoodetud B-12 sprei: http://tervis24.com/b-12-vitamiin-sprei-(oko)-mahetoodepuhtaim-tugevaim-ja-parim-organismile-200?filter_name=b-12

 

Milleks mulle toidulisandid?

Tätsamad vitamiinid ja mineraalained meie organismile ja kust neid saab? LOE SIIT

 

10 tervisele kasulikku toiduainet, mis meenutavad seda keha organit, millele nad on kõige kasulikumad:  VAATA SIIT  

 

D3 - VITAMIIN - KA MEESTELE HÄDAVAJALIK - Viimastele aastatel tehtud uuringutes on leitud tugevad seosed meeste erektsioonihäirete ja D-vitamiini madala taseme vahel ja eriti on see seotud 2.diabeedi korral. Veel üks hea põhjus, miks hoida oma D-vitamiini tase normis.

Täpsemalt saad lugeda SIIT (inglise keeles)

Teistest D-vitamiini tähtsatest omadustest saad lugeda SIIT (eesti keeles)

Kui sinu perearst keeldub D-vitamiini analüüsi tegemast (minu arst ütles, et pole mõtet teha, sest niikuinii on madal ja analüüs on kallis ), siis tänaseks on analüüsi hinnad langenud ja tasulisel analüüsil algavad hinna 15 eurost. Aga tasuks uurida ka aparaadi täpsust, sest mõnel aparaadil on see kõikumine üle 30% ja selle tulemusega ei ole küll midagi peale hakata.

 

8 TÄHTSAT SUPERFOODI, mille kasutamisel taastad terve organismi vähem kui aastaga. Loe SIIT

 

Suhkrud on erinevad ja meie ketipoodides müüdav rafineeritud valge suhkur on tõesti "valge surm". Hea võrdlus erinevate suhkrute kohta ja kookosõie suhkru kasulikest omadustest ja samuti mahemee headest omadustest leiad SIIT  Meie pakutavat mahetoodetud kookosõie suhkrut saad proovida hinnaga alates 1,96 €. Tutvu pakkumisega SIIN

 

KRILLÕLI - siit leiad põhjaliku jutu, miks eelistada KRILLÕLI teistele omega rasvhapetele. Ja meil on see praegu väga soodsa hinnaga.

Loe SIIT  Osta SIIT

 

MUSLI JUUR - imeliste tervistavate omadustega Indias kasvav taim, mille nõudlus läänemaailmas kasvab kiiresti.

Siit saad lugeda MUSLI juure täieliku info ja kõik kasulikud omadused nii naistele kui meestele: http://www.plantsjournal.com/vol1Issue1/Issue_may_2013/11.pdf

 

KURKUM - üks võimsamaid looduslikke maitseaineid tervise parandamiseks.

Loe siit 10 tähtsamat kurkumi kasulikku omadust: http://www.care2.com/greenliving/top-10-evidence-based-health-benefits-of-turmeric-and-curcumin.html

Kurkum Parkinsoni tõve vastu, loe siit: http://www.turmericforhealth.com/turmeric-benefits/turmeric-benefits-for-parkinsons

 

5 lihtsat saladust vähiga võitlemiseks koduste vahenditega ja pane tähele, et kohv võib olla organismile väga kasulik.

Loe siit: http://institutefornaturalhealing.com/reports/Everyday-Cancer-Cures.pdf

 

7 võimast relva kasvajarakkude hävitamiseks looduslikult.

Loe siit: http://institutefornaturalhealing.com/reports/ExtremeHealing_Seven_Weapons.pdf

Tervis24.com - Tervis puhtast loodusest @ 2024 | Turvalisuse tagab: veebikaitse.ee